Leasing operacyjny i finansowy
Leasing operacyjny
Prowadząc działalność gospodarczą istnieje możliwość skorzystania z leasingu operacyjnego. Za sprawą leasingu operacyjnego sfinansujemy m.in. samochód, maszynę czy inne przedmioty, bez konieczności dużych nakładów własnych środków finansowych. W przypadku leasingu operacyjnego własność przedmiotu leasingu należy do leasingodawcy i to na nim spoczywa obowiązek odpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorca może zaś do kosztów uzyskania przychodów wliczyć comiesięczne raty leasingowe. Co więcej, każda rata leasingowa jest obciążona podatkiem VAT, dlatego leasingobiorca nie ma obowiązku na początku trwania umowy opłacenia w całości tego podatku.
Leasing finansowy
Tak jak w przypadku leasingu operacyjnego, prowadząc firmę możemy posłużyć się leasingiem finansowym do sfinansowania poszczególnych przedmiotów. Leasing finansowy w porównaniu do leasingu operacyjnego różni się m.in. zapłatą całości podatku VAT przed odbiorem przedmiotu leasingu. Ponadto, leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a do kosztów uzyskania przychodów wlicza się jedynie część odsetkową raty. Po zakończeniu trwania umowy, leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu leasingu. Dodatkowo, leasingobiorca nie jest obciążony opłatą wstępną przy podpisaniu umowy leasingowej.
Pomoc eksperta finansowego przy wyborze leasingu
Wybierając leasing dla swojej firmy, warto zasięgnąć porady eksperta finansowego, który pomoże nam wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Przeanalizuje wszystkie za i przeciw danego leasingu, aby dokonać odpowiedniego wyboru. Oprócz tego, ekspert finansowy pomoże nam skompletować wszelkie formalności związane z leasingiem oraz będzie na bieżąco czuwać nad rozwojem sytuacji. Pomoc eksperta finansowego to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, to przede wszystkim bezpieczeństwo transakcji i wybór najlepszej opcji dla Państwa firmy. W celu poznania więcej szczegółów, zapraszam do kontaktu.